Reces 2.5W CCT 12V DC LED Step Light Brass - HV3205T-BR-12V
SKU321960
Enquire Now
Description
Featuring 2.5W or 3W LED, Tri-Colour (3000K/4000K/5500K) output, and TRIAC dimmability, it is designed for, indoor or outdoor, low-voltage (12V DC) landscape, pathway, or stairway lighting.
Specifications
- Input Voltage: 12V DC power supply required (not included)
- Wattage: 2.5W
- Colour Temp: 3000K / 4000K / 5500K
- Lumens: 180lm / 185lm / 190lm
- Lamp Base: Dedicated LED (No Earth Required)
- Number of Globes: 1
- Globe(s) are included
- Dimmable: Yes - Triac
- SDCM: <6
- UGR: <17
- CRI: >80
- Beam Angle: 40°
- IP Rating: IP67
- IK Rating: IK10
- Diffuser Type: Frosted Glass
- Installation Type: Wall - Recessed
- Fixture Colour: Brass
- Material: Solid Brass
- Warranty: 3 Years Replacement*
Dimensions (with Canister)
- Cut Out: 76mm
- Depth: 65mm
- Diameter: 76mm
Dimensions (without Canister)
- Cut Out: 60mm
- Depth: 36mm
- Diameter: 80mm