Thor-Pro-15-Rec Dimmable LED Recessed Spotlight White / Tri-Colour - 52513
SKU332098
Enquire Now
Description
Available in a recessed, surface mount and 3-Circuit Track Head Model, part of a matching family of 15W, 23W and 32W models.
Ideal for product lighting in shops and displays or even for high-end residential applications.
With a 62mm diameter cover and a slimline 170mm long housing made from powder-coated CNC Aluminium and using the latest LED COB Chip and Driver technology, the THOR-PRO-15 series offers stable, flicker-free, low-glare lighting.
Choose from White or Black body and baffle colour options.
Available in 15°, 24°, 36° (standard), 45° and 60° Optical Reflector Lens options.
Backed by a 5 Year Replacement Warranty
Specifications
- Input Voltage: 240V
- Wattage: 15W
- Colour Temp: 3000K / 4000K / 5000K
- Lumens: 1200 Lumens / 1300 Lumens / 1250 Lumens
- Beam: 15°, 24°, 36°, 45° & 60° (36° Standard)
- CRI: ≥90
- Dimmable: Yes*
- IP rating: IP20
*Fully dimmable with suitable dimmers
Dimensions
- Head Length: 170mm
- Diameter: 62mm