Nella 7W Quinto 12V DC LED Surface Mounted Downlight Black - HV5841S-BLK-12V
SKU321553
Enquire Now
Description
The Havit Lighting HV5841S-BLK-12V is a 7W black, powder-coated aluminium surface-mounted LED downlight designed for both indoor and outdoor (IP54) use.
It features a 12V DC input, a 60° beam angle, a built-in selectable 5-colour temperature range (2700K–5700K), and a honeycomb lens for reduced glare.
Specifications
- Input Voltage: 12V DC power supply required (not included)
- Wattage: 7W
- Colour Temp: 2700K / 3000K / 4000K / 5000K / 5700K
- Lumens: 499lm / 512lm / 558lm / 593lm / 601lm
- Lamp Base: Dedicated LED (No Earth Required)
- Number of Globes: 1
- Globe(s) are included
- Dimmable: No
- SDCM: <3
- UGR: <10
- CRI: >90
- Beam Angle: 60°
- IP Rating: IP54
- IK Rating: IK08
- Diffuser Type: Plastic
- Installation Type: Ceiling - Surface Mounted
- Fixture Colour: Black
- Material: Aluminium
- Warranty: 3 Years Replacement*
Dimensions
- Height: 100mm
- Diameter: 75mm