Nella 12W Quinto 12V DC LED Surface Mounted Downlight Black - HV5842S-BLK-12V
SKU321557
Enquire Now
Description
The Havit HV5842S-BLK-12V (Nella) is a 12W surface-mounted LED downlight with a sleek black, powder-coated aluminium finish, designed for both indoor and outdoor use.
It features a 12V DC input, selectable 5-colour temperature (2700K-5700K), and a 60° beam angle with an integrated honeycomb lens for glare reduction.
Specifications
- Input Voltage: 12V DC power supply required (not included)
- Wattage: 12W
- Colour Temp: 2700K / 3000K / 4000K / 5000K / 5700K
- Lumens: 688lm / 840lm / 916lm / 931lm / 1004lm
- Lamp Base: Dedicated LED (No Earth Required)
- Number of Globes: 1
- Globe(s) are included
- Dimmable: No
- SDCM: <3
- UGR: <10
- CRI: >90
- Beam Angle: 60°
- IP Rating: IP54
- IK Rating: IK08
- Diffuser Type: Plastic
- Installation Type: Ceiling - Surface Mounted
- Fixture Colour: Black
- Material: Aluminium
- Warranty: 3 Years Replacement*
Dimensions
- Height: 120mm
- Diameter: 90mm