Indoor 60W 12V DC LED Dali + Push Dim Constant Voltage Driver - HV96631-12V60W
SKU319290
Enquire Now
Description
The Havit HV96631-12V60W is a 60W, 12V DC constant voltage, IP20-rated indoor dimmable LED driver. It features 2-in-1 Dali 2 and Push Dimming (5%-100%), with settings adjustable via NFC app.
Designed for 240V AC input, it includes a flex and plug for easy installation, a 0.95 power factor, and a 3-year replacement warranty.
Specifications
- Input Voltage: 100v - 240V
- Output Voltage: 12v DC Constant Voltage
- Output power: 60W
- Recommended Max load: 48w
- Recommended Mini Load: 6w
- High Power Factor 0.95
- Flicker Free
- IP Rating: IP20
- Flex and plug included
- Protection Class: 2 (No Earth Required)
- Protection: Short Circuit, Overload, Over Temperature
- Dimmable: Yes (1%-100%)
- Dimming Methods: DALI or Push Dim
- Adjustable settings using NFC APP
- Fixture Colour: White
- Material: Plastic
- Warranty: 3 Years Replacement*
Dimensions
- Length: 192.5mm
- Width: 62mm
- Height: 24mm